Producent
Elektrozawory przystosowane do pracy w systemach nawadniających bardzo często wykonane są z tworzyw sztucznych. Zmniejsza to ich koszt, zapewnia odpowiednią wytrzymałość, a jednocześnie czyni je odpornymi na korozję. Ze względu na częsty kontakt z wilgocią, normą jest, że zasilane są prądem o niskimi napięciu (24 V AC, 9 V DC). Dzięki czemu są bezpieczniejsze dla użytkownika.
Przeznaczenie i zasada działania
Elektrozawory, to urządzenia powszechnie stosowane w przemyśle, automatyce, sprzętach gospodarstwa domowego - wszędzie tam, gdzie konieczna jest kontrola przepływu wody (ogólnie cieczy). Nic więc dziwnego, że znajdziemy je we wszystkich automatycznych systemach nawadniających. Najczęściej nie jeden, a kilka elektrozaworów jest potrzebnych aby stworzyć efektywny system podlewania.
Zawory automatyczne różnią się pod wieloma względami: zasadą działania, materiałem wykonania, przeznaczeniem, czasem otwarcia, maksymalną przepustowość, ciśnieniem nominalnym, itp., ale cechą wspólną jest możliwość kontroli zdalnej. Najczęściej jest ona realizowane przez specjalnie przystosowane do tego sterowniki, z wykorzystaniem sygnałów lub impulsów elektrycznych.
Jaki elektrozawór wybrać do systemu nawadniania
Poszukując odpowiedniego zaworu do projektowanego systemu nawadniania należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych faktów. Przede wszystkim warto wybrać taki, który jest dedykowany do systemów nawadniających. Unikniemy w ten sposób wielu potencjalnych problemów. Takie zawory znajdziemy w ofertach globalnych producentów jak: Hunter, Rain Bird, Toro, Bermad, K-Rain, Gardena…
Wszystkie dedykowane urządzenia będą dość podobne i najpewniej kompatybilne z projektowanym sterownikiem, ale na kilka elementów warto zwrócić uwagę:
- cewka (prąd zasilania/sterowania)
- 24 V (AC) - to najczęściej spotykana cewka, współpracuje z większością sterowników zasilanych z sieci elektrycznej;
- 9 V (DC) - cewka bistabilna, zwykle przeznaczona do sterowników bateryjnych;
- maksymalny przepustowość - w przypadku przydomowych systemów nawadniających niemal zawsze wystarczający będzie zawór o średnicy przyłącza 1’’;
- maksymalne ciśnienie pracy - większość podstawowych modeli może pracować przy ciśnieniu do 10 bar, co stanowi duży zapas względem tego jakie ciśnienie występuje w typowym systemie podlewania;
- regulacja przepływu - funkcja pozwala łatwo ograniczyć przepływ przez elektrozawór, co można wykorzystać do obniżenia ciśnienia na poszczególnych sekcjach. Przydatne głównie w przypadku źródła wody o bardzo wysokich parametrach.
Ręczne sterowanie elektrozaworami
Niemal wszystkie elektrozawory posiadają możliwość ręcznego sterowania. Oznacza to, że nie muszą być podłączone do sterownika, aby je “otworzyć”. Dzięki temu, na etapie montażu bez problemu można przetestować działanie wszystkich sekcji. Sposób ręcznego uruchomienia zależy od modelu i producenta, ale najczęściej wymaga to:
- częściowego odkręcenia cewki (czasami dostępny jest specjalny uchwyt);
- przełączenia specjalnej dźwigni.