Studzienki montażowe pozwalają zamontować elementy systemu nawadniającego (np. elektrozawory, filtry) w taki sposób, aby były niewidoczne na pierwszy rzut oka. Jednocześnie umożliwiają szybki i łatwy dostęp w trakcie kontroli czy serwisu.

Skrzynie montażowe

Studzienka okrągła mała

Studzienka okrągła mała
Studzienka okrągła mała

Okrągła studzienka montażowa o średnicy 21 cm.  Studzienka umożliwia montaż niewielkich elementów systemu podlewania.

Dostępność: towar dostępny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

15,70 zł

Cena netto: 12,76 zł

szt.

Studzienka okrągła duża

Studzienka okrągła duża
Studzienka okrągła duża

Okrągła studzienka montażowa o średnicy 30 cm.  Studzienka umożliwia montaż zaworu, elektrozaworu lub innego elementu systemu podlewania.

Dostępność: towar dostępny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

25,31 zł

Cena netto: 20,58 zł

szt.

Studzienka prostokątna Standard

Studzienka prostokątna Standard
Studzienka prostokątna Standard

Prostokątna studzienka montażowa o wymiarach 38 cm x 51 cm. Zapewnia wystarczająco miejsca na montaż poczwórnego kolektora.

Dostępność: towar dostępny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

77,49 zł

Cena netto: 63,00 zł

szt.

Studzienka prostokątna Jumbo

Studzienka prostokątna Jumbo
Studzienka prostokątna Jumbo

Prostokątna studzienka montażowa o wymiarach 50 cm x 64 cm. Zapewnia dużo miejsca na montaż elementów systemu nawadniania, takich jak: kolektory, filtry, zawory itp.

Dostępność: towar dostępny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

122,61 zł

Cena netto: 99,68 zł

szt.

Przeznaczenie skrzyń/studzienek irygacyjnych

Ponieważ duża część systemu nawadniania znajduje się pod ziemią, to czymś zupełnie naturalnym jest umieszczenie w taki sam sposób: elektrozaworów, zaworów, filtrów oraz innych elementów. W takim montażu niezwykle przydatne są właśnie studzienki irygacyjne, które izolują kolektor od zanieczyszczeń,  przypadkowych uszkodzeń i niepowołanych działań, nie przeszkadzając i nie zajmując miejsca w ogrodzie. Otwierana pokrywa zapewnia szybki dostęp w trakcie awarii lub konserwacji. 

Podział studzienek elektrozaworowych

Ze względu na kształt i rozmiar wyróżniamy cztery główne (są też inne) typy studzienek montażowych. Każdy producent stara się czymś wyróżnić swój produkt, ale w obrębie jednego typu, studzienki będą zbliżone gabarytami i będą spełniały podobne zadania.

  • Studzienka Standard - mniejsza z studzienek prostokątnych, odpowiednia zwykle dla co najmniej czterech elektrozaworów;
  • Studzienka Jumbo - duża studzienka prostokątna, powinna pomieścić pięć do sześciu elektrozaworów lub większy filtr, zapewnia też większą swobodę w trakcie napraw;
  • Studzienka Mini - małą okrągła, stosowana zwykle do pojedynczych zaworów, ograniczona przestrzeń uniemożliwia wymianę bez prac ziemnych;
  • Studzienka Large - okrągłą duża, zmieści jeden większy element systemu nawadniania (np. mały filtr), ale większość napraw będzie wymagała kopania.

Dobór studzienki

Studzienkę należy wybrać tak, aby zapewniała łatwy dostęp do zamontowanych w niej komponentów. Obsługa elektrozaworów nie może sprawiać trudności, a najlepiej, jeśli miejsca wystarczy do zastosowania narzędzi (np. kluczy, śrubokrętów). Jeśli wszystkie elementy nie zmieszczą się w jednej skrzyni, najprościej jest dołożyć drugą tuż obok. 

Część producentów udostępnia także studzienki z pokrywami w różnych kolorach (zielony, brązowy, szary, pomarańczowy). Ten niewielki szczegół daje większe możliwości w ukryciu studzienki. Zieloną pokrywę najlepiej ukryć w trawniku, brązową w korze lub ziemi, szarą kostce brukowe. Pomarańczową ciężko ukryć, ale jest ona przeznaczona do szybkiej identyfikacji studzienki (ma się wyróżniać).

Gdzie zamontować studzienkę

Położenie studzienki powinno być wskazane w projekcie systemu nawadniania. Zazwyczaj wybiera się miejsce, które minimalizuje ilość rur potrzebnych do budowy systemu. Wskazane jest, aby lokalizacja studzienki nie kolidowała z elementami infrastruktury ogrodowej (np. nie montować na środku ścieżki) oraz większymi roślinami (np. nie montować blisko systemu korzeniowego dużych drzew lub krzewów). Jeśli teren jest duży, a system składa się z wielu stref, studzienki można rozmieścić w kilku punktach.

Studzienki poboru wody

Oddzielną kategorią studzienek są punkty poboru wody, które w swojej konstrukcji zawierają zawór kulowy, a ich pokrywa zamontowana jest na zawiasie. Służą one do podłączenia węża ogrodowego i czerpania wody. Najlepiej zlokalizować je w miejscach, gdzie często korzystamy z bieżącej wody.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl