Kategorie blog
Kalkulator strat ciśnienia wody w systemach nawadniania

Kalkulator strat ciśnienia

Wprowadź ilość przepływającej wody i jednostkę przepływu

 

Wprowadź długość odcinka rury (przez który popłynie woda) w metrach [m]

Wybierz jedną z typowych rur irygacyjnych lub wprowadź własne parametry rury

 

Wprowadź zewnętrzną średnicę rury w milimetrach [mm]

Wprowadź grubość ścianki rury w milimetrach [mm]

Po wprowadzeniu danych kliknij "oblicz"

 

Strata ciśnienia - wynik

Prędkość liniowa wody - wynik

 

Opis działania kalkulatora (instrukcja korzystania)

Symbol kalkulatora - manometr

Do Państwa użytku oddajemy prosty i intuicyjny kalkulator pozwalający szybko obliczyć straty ciśnienia występujące w rurach systemu nawadniającego (lub podobnego układu hydraulicznego). Obliczone spadki dotyczą jedynie strat liniowych (w rurach), bez uwzględnienia strat na złączkach i różnicach wysokości. To ten czynnik w głównej mierze stanowi o obniżeniu ciśnienia wody w trakcie pracy zraszaczy. Ogólny schemat obliczania strat znajdziecie Państwo w artykule: [ Kalkulacja strat ciśnienia wody w systemach nawadniania ].

W celu obliczenia straty na wybranym odcinku rury należy znać:

  • ilość przepływającej wody przez dany odcinek rury [w metrach sześciennych na godzinę lub litrach na minutę];
  • długość rury [w metrach];
  • zewnętrzną średnicę rury [w milimetrach], lub wybrać jedną z predefiniowanych rur;
  • grubość ścianki rury [w milimetrach], lub wybrać jedną z predefiniowanych rur.

Zebrane dane należy wprowadzić w odpowiednie pola kalkulatora i kliknąć "Oblicz". W wyniku otrzymacie Państwo:

  • przewidywaną stratę ciśnienia [w barach], którą można później odjąć od ciśnienia wyjściowego w układzie i otrzymać przewidywane ciśnienie w wybranym punkcie;
  • liniową prędkość przepływu wody [w metrach na sekundę];
  • informację o błędzie i jego przyczynie (w przypadku błędnych parametrów wejściowych).

Powtarzając pomiary na wszystkich odcinkach rur, uwzględniając różnice w ilości przepływającej wody oraz długości rury można przeanalizować ciśnienie występujące w całym systemie nawadniającym jeszcze na etapie projektowania, unikając pracochłonnych poprawek i kosztownych zmian.

Zachęcamy do skorzystania z tego narzędzia wszystkich, którzy chcą samodzielnie zaprojektować i wykonać system podlewanie w ogrodzie. Odpowiedni podział na strefy i dobór rury do wydajności źródła wody to kluczowe decyzje, które należy podjąć już na samym początku inwestycji. Warto zrobić to świadomie w oparciu o wiarygodne dane, gdyż błędy na tym etapie są trudne do poprawienia. Kalkulator można też wykorzystać w trakcie weryfikacji już istniejących instalacji. Dzięki otrzymanym wynikom można wykluczyć lub potwierdzić niektóre rodzaje awarii, bez ponoszenia niepotrzebnych kosztów.

Działanie kalkulatora bazuje na równaniu Darcy’ego-Weisbacha, opisującego spadki ciśnienia płynów w trakcie przepływania przez przewód. W naszym kalkulatorze przyjęto czynnik dla rur o przekroju kołowym, współczynnik chropowatości rury równy 0,00 [bezwymiarowy], lepkość wody równą 0,001307 [Pa/s], gęstość wody równą 999,7 [kg/m^3], co dopowiada mniej więcej parametrom wody w temperaturze 10°C.

Pomimo wszelkich starań i zadowalającej dokładności, kalkulator powstał do użytku prywatnego (nie komercyjnego), a uzyskiwane wyniki mają jedynie charakter pomocniczy. W przypadku obliczeń do celów projektowych dla instalacji hydraulicznych wszystkie obliczenia należy wykonać powtórnie/samodzielnie lub skorzystać z licencjonowanego oprogramowania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl